Wielka Sobota 2016 - Wigilia Paschalna

Data wydarzenia: 
2016-03-26
Autor zdjęć: 
Damian Kleszcz, Rafał Paradowski

Pierwszym elementem Wigilii Paschalnej jest poświęcenia ognia i przygotowanie paschału. Należy tu zaznaczyć, iż według przepisów liturgicznych Wigilia Paschalna powinna rozpocząć się po zapadnięciu zmroku. Wtedy bardziej podkreślone zostaje symboliczne znaczenie światła paschału. Po wprowadzeniu Paschału do Kościoła rozpoczyna się Exultet – orędzie wielkanocne śpiewane przez diakona, które może mieć dwie formy: krótszą lub dłuższą. Exultet jest pieśnią głoszącą radość ze zbawienia. Ogłasza ziemi wolność od mroku co świat okrywa, wolność od grzechu i śmierci, które pokonuje Zmartwychwstały Chrystus.

Drugim elementem liturgii Wigilii Paschalnej jest Liturgia Słowa. Składa się ona z dziewięciu czytań: 7 ze Starego i 2 z Nowego Testamentu. Po każdym czytaniu następuje psalm i mówiona przez kapłana modlitwa. Siedem czytań ze Starego Testamentu dotyczy kolejno: stworzenia świata (Rdz 1,1-2,2), ofiary Abrahama (Rdz 22,1-18), przejścia przez Morze Czerwone (Wj 14,15-15,1), zapowiedzi Nowej Jerozolimy (Iz 54,5-14), zbawienia dostępnego dla wszystkich (Iz 55,1-11), źródła mądrości (Ba 3,9-15.32-4,4) oraz nowego serca i nowego ducha (Ez 36,16-17a.18-28). Po ostatnim czytaniu ze ST, psalmie i modlitwie po nim zapala się świece ołtarzowe, a kapłan intonuje hymn Chwała na wysokości Bogu. W jego czasie biją dzwony. Następnie kapłan odmawia kolektę prosząc o wzbudzenie ducha dziecięctwa otrzymanego na chrzcie świętym a przez to służenie Bogu z całkowitym oddaniem. Na koniec lektor odczytuje fragment z Listów Apostolskich, po czym śpiewane jest uroczyste Alleluja i odczytana zostaje Ewangelia oraz wygłoszona homilia,.

Następnym, trzecim elementem jest Liturgia Chrzcielna. W przypadku obecności katechumenów lub dzieci do chrztu następuje błogosławieństwo wody chrzcielnej oraz udzielenie sakramentów chrztu i bierzmowania (gdy jest obecny biskup). Po zakończeniu obrzędów chrztu i bierzmowania następuje odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych

Ostatnią częścią Wigilii Paschalnej jest Liturgia Eucharystyczna. Ma ona swój własny formularz. Zakończenie Wigilii Paschalnej stanowi procesja rezurekcyjna głoszące radość zmarwtywchstania Chrystusa, która w naszej parafii ma miejsce w Wielkanoc o godz. 6:00.